Nájdi si ubytovanie
Viac Menej

zimná turistika

Chodníky Slovenského raja

Nádhernú zimnú idylku Vám navodia priechody zamrznutých roklín Slovenského raja. Všetky chodníky v Slovenskom raji a na Južnom Spiši sú v zime za bežných okolností priechodné. Ak sa v zime vyberiete na túru, myslite na to že idete do horského prostredia a budete sa pohybovať často po chodníkoch, ktoré sú na mnohých miestach pokryté vrstvou snehu či ľadu. preto tomu prispôsobte svoje vybavenie a oblečenie.

Pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať:

  • v roklinách je dovolený len pohyb zdola nahor,
  • v Pirelome Hornádu a Stratenskom kaňoňe je dovolený obojsmerný pohyb, rovnako ako na všetkých ostatných turistických chodníkoch mimo roklín,
  • pri pohybe po zamrznutom vodnom toku Hornádu zvýšte opatrnosť - hĺbka vody je v úžinách aj niekoľko metrov,
  • nevyrušujte zvieratá hlučným správaním, správajte sa ohľaduplne k iným turistom a návštevníkom,
  • zistite si aktuálnu situáciu o počasí, ako aj stave a schodnosti chodníkov na webe www.hzs.sk (v prípade zaľadnenia repríkov a technických zariadení môžu byť niektoré turistické chodníky dočasne uzavreté),
  • odporúčame Vám tiež poistiť sa pre prípad potreby zásahu Horskej záchrannej služby,
  • svoj výlet si naplánujte tak, aby ste as do zotmenia stihli vrátiť (teda do cca 16:00).

Turistika na Kráľovu hoľu

- po červenej značke z Telgártu ( v mapách ako Cesta hrdinov SNP), zimný výstup 2,5 - 3 hod.- po zelenej značke z Telgártu cez Kráľovu skalu, zimný výstup 2,5 - 3 hod.- po žltej značke z Pustého poľa cez Martalúzku, zimný výstup 3,5 - 4 hod. Turistika je možná len po vyznačených trasách, stupeň ochrany od 2 až do 5. Z Kráľovej hole je možné zísť späť do Telgártu, na Šumiac alebo pokračovať v hrebeňovke Nízkymi Tatrami- zo Šumiaca na Kráľovu hoľu – 2 až 4 hod. aj na skilyžiach so zjazdom na lyžiach z Kráľovej hole až do Šumiaca.

Romantickou Suchou Belou na Kláštorisko (turistický chodník)

Z Podlesku náročným prechodom tiesňavou sa vám pri zdolávaní 40 m vysokých Misových vodopádov ľahko zatočí hlava. Najužšie miesto rokliny je zovreté vysokými skalnými bralami, za ktorými nasleduje Okienkový vodopád s romantickým skalným oknom. V závere čaká kartuziánsky kláštor z XIV. storočia.

Kláštorskou roklinou na Kláštorisko (turistický chodník)

Jednosmerná roklina prístupná len z prielomu Hornádu. Krátka a strmá roklina bohatá na vodopády. Najkrajšia trasa na Kláštorisko.

Tomášovský výhľad na Vysoké Tatry (turistický chodník)

Nenáročný výstup zo Spišských Tomášoviec s veľkou odmenou na konci. Monumentálny výhľad na územie Slovenského raja a Vysokých Tatier.

Roklina Veľký Sokol (turistický chodník)

Z Hrabušickej Píly jednou z najkrajších roklín Slovenského raja. Návrat červenou trasou do východiskovej pozície alebo na Podlesok. Fyzicky jedna z najnáročnejších roklín.

Najdivokejšia Sokolia roklina (turistický chodník)

Z Čingova nástup cez Tomášovský výhľad až do Sokolej rokliny. Najvyšší vodopád Slovenského raja - 70 metrov voľného pádu križovaný drevenými stupačkami. Vhodné len pre fyzicky zdatných turistov.

Tiesňavy (turistický chodník)

Krásna a nenáročná prechádzka. Zo Stratenej kaňonom cez otvorenú lúčnu krajinu až k Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Cesta na Gačovskú skalu (turistický chodník)

Cesta je prístupná len s horským vodcom. Z Dediniek cez vyhliadku na Gačovskej skale na Geravy a späť.

Cena túry s vodcom: 4 €/os. a 1 €/dieťa do 12 r.

Horského vodcu Vám zaistí Hotel Raj: +421 58 7981 213, prípadne využite služby Ivana Korpallu : + 421 904 814 818.

Modrou magistrálou prielomom Hornádu a cez Letanovský mlyn (turistický chodník)

Cesta prístupná obojsmerne po modrej značke medzi Podleskom a Čingovom. Adrenalínová cesta stupačkami ponad rieku Hornád. Nutnou výbavou je odolnosť voči strachu z výšok. Po ceste možnosť občerstvenia v bufete Pri Letanovskom mlyne (máj - sep: denne: 10:00 - 18:00).

Stratenský kaňon (turistický chodník)

Krátky romantický kaňonovitý úsek pôvodne slúžiaci ako cesta. Význam cesty sa stratil stavbou tunela. Vhodný pre cyklistov aj hendikepovaných.

Zejmarská roklina (turistický chodník)

Najkratšia a najmenej náročná tiesňava Slovenského raja. Trasa začína v Dedinkách, na konci poteší občerstvenie v horskom hoteli Geravy.

Havrania skala (turistický chodník)

Skala sa nachádza nad obcou Stratená. Priemerne náročná túra na vrchol s krásnym výhľadom. Neďaleko skaly vyviera Občasný prameň, po ktorom je pomenovaná obec Stratená.

Kopanec (turistický chodník)

Sedlo s krásnym výhľadom do doliny výnimočné najvyššou koncentráciou rastlinných druhov na metri štvorcovom v strednej Európe. Jedinečná kombinácia výhľadov, rastlín a absolútneho ticha.

Tranzitné cesty medzi severom a juhom

Glacká cesta

Najkratšia cesta medzi hraničnými územiami národného parku. Spevnený povrch umožňuje prechod so sprievodcom aj cyklistom.

Tomášovská Belá

Romantický variant magistrálnej cesty, s náročnejším stúpaním uprostred. Cesta križuje drevenými stupačkami horský potok dotvárajúci jedinečnú atmosféru.

Cesta cez Kopanec

Cesta prechádza sedlom Kopanca, miestom s najväčšou biodiverzitou flóry v strednej Európe. Asfaltový povrch cesty vhodný najmä pre cyklistov.

maskot