Výhľady a kaňony Raja

Čingov – Tomášovský výhľad – Letanovský mlyn – Prielom Hornádu – Čingov

„Tichá voda brehy myje“. Tak hovorí známe ľudové príslovie. V Slovenskom raji to platí dvojnásobne. Vodné toky tu do vápenca za tisícročia vyrezali desiatky hlbokých roklín a kaňonov, nad ktorými sa zo strmých brál otvárajú čarovné výhľady. Pridajte sa k nám na výlet, na ktorom spoznáme azda najkrajší výhľad národného parku, Tomášovský výhľad, a zároveň najznámejší kaňon Prielom Hornádu.

 

Čingov

Náš okružný výlet odštartujeme i ukončíme v známom turistickom stredisku severnej časti Slovenského raja, s názvom Čingov. Nachádza sa iba sedem kilometrov od okresného mesta Spišská Nová Ves, medzi obcami Smižany a Spišské Tomášovce. K dispozícii je tu dostatok parkovacích miest, rovnako ako pestrá ponuka ubytovacích, stravovacích a ďalších užitočných služieb pre turistov. Z Čingova vyrážame hore žlto značeným turistickým chodníkom smerom na Tomášovský výhľad. Po približne pätnástich minútach prechádzame okolo bývalej rekreačnej oblasti Čingov – Ďurkovec. Na Ďurkovci sa turistický chodník stáča doľava a po ďalšej trištvrte hodine stúpania nás privedie až na známy „Tomašák“. Po ceste míňame dva menšie skalné výhľady, „Ihla“ a „Kazateľnica“.

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad patrí dlhodobo medzi najobľúbenejšie turistické ciele v Slovenskom raji. Vyhľadávajú ho nielen peší turisti, ale aj vyznávači skalolezenia. A po novom tu vedie aj oficiálna cykloturistická trasa. Vypína sa viac ako 140 metrov nad sútokom rieky Hornád a Bieleho potoka. Z jeho vrcholu sa otvárajú nádherné panoramatické výhľady juhozápadným smerom, do centrálnej časti Raja. V prípade priaznivého počasia môžeme v diaľke pozorovať aj štíty Vysokých Tatier. Na svahu Čertovej sihoti oproti Tomášovskému výhľadu pozornému oku neujde ani tajomná jaskyňa Čertova diera. Pred tisícročiami bola obývaná pravekým človekom, dnes je však turisticky neprístupná.

Pri okraji skalnej plošiny Tomášovského výhľadu sa pohybujme maximálne opatrne, aby sme predišli riziku pádu. Rovnako sa vyvarujme hádzaniu akýchkoľvek predmetov z výhľadu. Mohli by sme tým ohroziť lezcov na skale pod nami, ktorí tu majú zaistených viac ako 100 lezeckých ciest. Z výhľadu klesáme po žlto značenom chodníku do lokality Letanovský mlyn. Z okraja lesa neďaleko výhľadu sa nám otvárajú výhľady na krajinu južného Spiša posiatu poliami a dedinami. Najbližšie pod nami sa nachádza obec Spišské Tomášovce.

Letanovský mlyn

Rekreačná lokalita Letanovský mlyn neďaleko obce Letanovce je známou križovatkou turistických trás, a zároveň ďalšou zo vstupných brán do severnej časti Slovenského raja. Ponad rieku Hornád sa tu klenie replika starého stredovekého Kartuziánskeho mosta z 15. storočia, ktorý bol zničený počas druhej svetovej vojny. Most bol súčasťou starej cesty mníchov kartuziánov na Kláštorisko, kde mali vybudovaný rozsiahly kláštor. Nový most tu postavili v roku1995. Názov Letanovský mlyn je odvodený od starého mlyna, ktorý tu bol v prevádzke od začiatku 19. storočia, do roku 1927, kedy vyhorel. Pozostatky jeho základov môžeme dodnes vidieť pri miestnom bufete, kde je počas letnej sezóny možnosť občerstvenia.

Prielom Hornádu

Rieka Hornád svojim tokom cez Slovenský raj vytvorila naozaj pôsobivú vodnú cestu. Za tisícročia sa zarezala hlboko medzi bralá Raja a vytvorila tak čarovný kaňon Prielom Hornádu. Kaňon s celkovou dĺžkou až 16 kilometrov začína v lokalite Hrdlo Hornádu neďaleko Hrabušíc a končí na Smižianskej Maši neďaleko Smižian. Dnes sa prejdeme jeho úsekom z Letanovského mlyna na Čingov. Vedie nás ním modrá turistická značka. Za necelú hodinu chôdze na pomerne krátkej vzdialenosti prekonáme hneď niekoľko dobrodružných pasáží s kovovými stúpačkami pripevnenými vysoko k skale nad riekou. Z lúky v lokalite Biely potok môžeme vysoko nad nami pozorovať majestátne bralo Tomášovského výhľadu, na ktorom sme stáli len pár hodín dozadu. Odtiaľto je to späť na Čingov už len polhodina pohodovej chôdze, stále po modrej turistickej značke.

 

Otázky pre šikovných pozorovateľov

  1. Zaujímavosťou je, že majestátna plošina Tomášovského výhľadu leží (hoci sa to nezdá) v o 115 metrov nižšej nadmorskej výške, než hladina priehrady Palcmanská Maša na juhu Slovenského raja. Viete v akej nadmorskej výške sa nachádza Tomášovský výhľad? Napomôže vám turistický smerovník na jeho vrchole.
  2. Kaňon Prielom Hornádu, ktorý sme dnes zdolali, je možné za priaznivých okolností splaviť aj na kajaku či kanoe. Viete v ktorých mesiacoch a pri akej výške hladiny rieky je splavovanie možné? Napovie vám webová stránka Správy NP Slovenský raj, npslovenskyraj.sopsr.sk.
  3. Skalné bralá v okolí Prielomu Hornádu obýva aj jeden rohatý živočích podobný koze, ktorého by ste v Slovenskom raji možno nečakali. Introdukovaný tu bol v roku 1963 z českého pohoria Jesenníky. Viete o akého živočícha sa jedná?

 

Pre koho je výlet určený

Výlet s dĺžkou 12,7 kilometra a prevýšením 485 metrov patrí medzi stredne náročné turistické vychádzky. Absolvovať sa dá za 4 až 5 hodín. Je vhodný aj pre rodiny s deťmi, ktoré už majú skúsenosti s turistikou a primeranú fyzickú kondíciu. Upozorňujeme, že priechod stúpačkami v Prielome Hornádu môže spôsobiť problém osobám so strachom z výšok. V každom prípade je potrebné byť vybavený pevnými, nepremokavými turistickými topánkami a športovým oblečením. Zbaliť so sebou do ruksaku treba aj dostatok tekutín a niečo pod zub.

 

Tip

Pokiaľ vám po návrate na Čingov ostanú ešte nejaké sily a čas nazvyš, určite sa vyberte pozrieť na blízky výhľad Sovia skala, z ktorého uvidíte celý Čingov ako na dlani a za priaznivého počasia aj Vysoké Tatry. Na Soviu skalu sa dostanete po zelenom turistickom chodníku v smere na Košiarny briežok od bufetu Ihla za cca 15 minút chôdze.

 

Ako sa sem dostanete?

Turistické stredisko Čingov je veľmi dobre dostupné osobnými automobilmi aj verejnou hromadnou dopravou z blízkeho mesta Spišská Nová Ves a okolitých obcí Smižany a Spišské Tomášovce. Zdatnejší turisti zvládnu tieto vzdialenosti prekonať aj pešo.

 

Parkovanie

Veľké platené parkovisko sa nachádza priamo pri vstupe do strediska Čingov. Rovnako sa parkoviská pre ubytovaných hostí nachádzajú aj pri priľahlých ubytovacích zariadeniach.

 

Viac informácií

www.vraji.sk, www.slovenskyraj.eu, www.npslovenskyraj.sopsr.sk

 

Možnosti stravovania

Penzión Lesnica – Čingov 113, 053 11 Smižany, 053/449 15 18

Turistická chata Ihla – Čingov, 053 11 Smižany, 0907 956 396

Bufet Čingov – Čingov 113, 053 11 Smižany, 0918 344 830

 

Možnosti ubytovania v okolí

Penzión Lesnica – Čingov 113, 053 11 Smižany, 053/449 15 18

Grand Hotel Spiš – Hornádska 1001, 053 01 Spišské Tomášovce, 053/449 11 29

Hotel Čingov – Čingov, 053 11 Smižany, 053/443 36 63

Park Hotel Čingov – Čingov, 053 11 Smižany, 053/442 20 22