Nájdi si ubytovanie
Viac Menej

Výlety, príroda a turistika

Roklina Suchá Belá

Pozývame Vás spoznať najznámejšiu a turisticky najobľúbenejšiu roklinu Slovenského raja, Suchú Belú. Zeleno značený turistický chodník roklinou začína priamo pri turistickom centre Podlesok neďaleko obce Hrabušice. Pozor, prechod roklinou sa odporúča iba zdatným a dobre vystrojeným turistom, nakoľko sa v nej nachádza viacero náročných úsekov s nutnosťou šplhania sa po vysokých oceľových rebríkov. Azda najnáročnejším ale aj najkrajším úsekom rokliny je sústava 40 metrov vysokých Misových. Najužšie miesto rokliny je zovreté vysokými skalnými bralami, za ktorými nasleduje Okienkový vodopád s romantickým skalným oknom. Zo záveru rokliny je počas letnej sezóny možné zapožičať si bicykel pre zjazd po spevnenej ceste späť na Podlesok. Pokračovať je tiež  možné po vrchole Glacu modrou, neskôr červenou značkou až na Geravy, prípadne žltou a červenou značkou na Kláštorisko. Roklina (tak ako všetky ostatné) je priechodná len jednosmerne, zdola hore.

Prielom Hornádu

Prechod takmer 16 kilometrov dlhým malebným kaňonom Prielom Hornádu spájajúcim turistické centrá Podlesok, Letanovský mlyn a Čingov patrí medzi najatraktívnejšie túry v Slovenskom raji. Vedie ním modro značený náučný chodník s viacerými úsekmi vybavenými adrenalínovými stúpačkami okolo skaly priamo ponad rieku Hornád, reťazovými mostíkmi či drevenými rebríkmi. Prechod sa odporúča iba primerane zdatným turistom s vhodným turistickým vybavením (minimálne pevná obuv). Nutnou výbavou je odolnosť voči strachu z výšok. Po ceste možnosť občerstvenia v bufete Pri Letanovskom mlyne (máj - sep: denne: 10:00 - 18:00).

Tomášovský výhľad

Nenáročný výstup zo Spišských Tomášoviec, Čingova či Letanovského mlyna, s veľkou odmenou na konci. Z vrcholu tohto najznámejšieho vyhliadkového bodu v Slovenskom raji sa Vám za priaznivého počasia naskytajú výhľady na veľkú časť územia Slovenského raja a Vysokých Tatier.

Kláštorskou roklinou na Kláštorisko

Kláštorská roklina schovaná hlbšie v útrobách Slovenského raja je kratšou a menej náročnou alternatívou ku Suchej Belej, či iným „veľkým“ roklinám. Pritom svojou malebnosťou a bohatosťou vodopádov sa im azda i vyrovná. Dostanete sa k nej Prielomom Hornádu z Podleska, prípadne z Letanovského mlyna. Chodník roklinou je zeleno značený a ústí v „epicentre“ Slovenského raja, priamo na Kláštorisku.

Roklina Piecky

Pokiaľ nemáte uprostred leta chuť na „nátresk“ v Suchej Belej, zájdite z Podleska trošku ďalej, do strediska Hrabušice – Píla a prejdite sa malebnou roklinou Piecky. Žlto značkovaná trasa Vás prevedie takmer nedotknutým prostredím s množstvom vodopádov a kaskád.

Roklina Veľký Sokol (turistický chodník)

Najdlhšia, jedna z najkrajších a pritom azda najmenej navštevovaná – tieto prívlastky patria rokline Veľký Sokol. Zároveň jedna z najnáročnejších roklín na fyzickú zdatnosť. Odmenou za odvahu a námahu Vám bude takmer nepoškvrnená ľudoprázdna príroda i adrenalín na rebríkoch a lávkach ponad vodopády. Ku rokline sa dostanete z turistického centra Hrabušice – Píla a vedie ňou žlto značený jednosmerný turistický chodník.

Zejmarská roklina

Najkratšia a najmenej náročná tiesňava Slovenského raja a zároveň jediná na južnej strane Národného parku. Modro značený chodník začína na Bielych Vodách a roklinu absolvujete pri dobrom počasí za necelú hodinu. Na jej závere poteší občerstvenie v horskom hoteli Geravy. Prechod Zejmarskou roklinou je vhodný aj pre menej zdatných turistov či rodiny s deťmi.

Autor foto Andrej Pižem

Sokolia dolina - najdivokejšia roklina Slovenského raja

Pokiaľ patríte medzi milovníkov adrenalínu, rozhodne v Slovenskom raji neobíďte roklinu Sokolia dolina. Pri jej prechode bude Vašou výzvou pokoriť sústavou rebríkov a mostíkov najvyšší vodopád Slovenského raja - 70 metrový Závojový vodopád. Ku rokline sa najlepšie dostanete zo strediska Čingov, okolo rieky Hornád a následne po doline Bieleho potoka (smer Kyseľ, a ďalej). Trasa vhodná len pre fyzicky zdatných turistov netrpiacich strachom z výšok.

Autor foto: Andrej Pižem

Tomášovská Belá

Romantický variant magistrálnej cesty po vrchole planiny Glac. Cesta križuje drevenými stupačkami horský potok dotvárajúci jedinečnú atmosféru. V jej závere sa nachádza malebná horská vodná nádrž Klauzy.

Tiesňavy (turistický chodník)

Krásna a nenáročná prechádzka romantickou kaňonovitou dolinou priamo z obce Stratená. Kaňon ústí na otvorenej lúčnej planine Pod Hanesovou, odkiaľ sa dá zísť až ku Dobšinskej ľadovej jaskyni.  

Gačovská skala

Vychutnajte si jedinečný výhľad na Dedinky a priehradu Palcmanská Maša z Gačovskej skaly, ktorá patrí medzi najkrajšie vyhliadkové body v Slovenskom raji. Cesta na vyhliadku je prístupná len s horským vodcom.

Cena túry s vodcom: 4 €/os. a 1 €/dieťa do 12 r.

Horského vodcu Vám zaistí Hotel Raj: +421 58 7981 213, prípadne využite služby sprievodcu Ivana Korpallu : + 421 904 814 818.

Havrania skala

Vrch Havrania skala týčiaci sa nad obcou Stratená ponúka jedinečné severné i južné vyhliadky na takmer celé územie Slovenského raja a jeho okolie. Priamo zo Stratenej sa na vrchol dostanete pomerne strmým výstupom po zeleno značenom turistickom chodníku pomedzi Sokolie skaly a okolo unikátneho prírodného prvku Občasný prameň. Záverečný úsek výstupu vedie po žlto značenom chodníku.

Stratenský kaňon (turistický chodník)

Stratenský kaňon blízko obce Stratená predstavuje krátky romantický kaňonovitý úsek pôvodne slúžiaci ako štátna cesta pre motorové vozidlá, ktorej význam sa stratil stavbou tunela. V súčasnosti ním vedie náučný chodník s infopanelmi o prírode Slovenského raja, vhodný primárne pre hendikepovaných návštevníkov odkázaných na invalídny vozík. Atraktívne prírodné prostredie kaňonu však zaiste osloví aj rekreačných turistov bez hendikepu, rodiny s deťmi, či cykloturistov. Priamo z kaňonu vedie jedna z prístupových ciest na dominantný vyhliadkový bod územia, vrch Havrania skala (1151 m.n.m.).

Meandre Hrona

Ľahká prechádzka z Telgártu. Na pomerne rozsiahlom území vytvoril Hron sústavu meandrov s podmáčanými lúkami a výskytom zriedkavých rastlinných druhov.

Kráľova hoľa

Najvyšší vrchol východnej časti Nízkych Tatier. Náročný výstup je odmenený panoramatickými výhľadmi na celé územie Slovenska. V chladnejších dňoch za priaznivého jasného počasia je možné vidieť až vrchy rumunských Karpát.

Prameň Hrona, železničný viadukt a najvyššie položené tunely

Prameň druhej najdlhšej rieky Slovenska sa nachádza južne od sedla Besník v blízkosti hlavnej cesty. Len pár stoviek metrov je vzdialený krásny kamenný Chmarošský viadukt a predovšetkým neobvyklý úsek železničnej trate, ktorého súčasťou je Telgártsky viadukt a tiež Telgártsky tunel.

Náučný chodník po stopách baníctva -Dobšiná

Deväť informačných tabúľ náučného chodníka približuje históriu baníctva v Dobšinej. Trasa začína na Námestí baníkov. Je vhodná pre menej náročných turistov a cykloturistov.

Stanový tábor Dedinky - Dedinky

Kemp ponúka ubytovanie v chatách alebo v stanoch. Nachádza sa za hotelom pod stanicou sedačkovej lanovky. V blízkosti kempu sú reštaurácie.

Ceny ubytovania: dospelí 2 €, stan 3 €, auto 1 €, karavan 5 €.
Kontakt: +421 58 7981 212 (Hotel Priehrada)

 

Člnkom a rikšou z Dedinek do Stratenej

Nová atrakcia nadchne deti i dospelých.

Cestu môžete začať pri vlakovej stanici Dedinky, kde vás elektrický čln odvezie do chatovej osady Stratenská píla. Odtiaľ môžete ísť rikšou do Stratenej. Vrátiť sa môžete opäť rikšou a člnom, peši alebo vlakom (vlak Dedinky - Stratená denne 08:06, 16:03 a 17:53, Stratená - Dedinky 07:49 - len prac. dni,  15:41 a 19:40).

TIP: Škôlka pre deti počas vašej náročnej túry!

Chcete ísť na túru, ktorá je pre vaše deti príliš náročná? Žiadny problém! O ich program sa postarajú animátorky v letnej škôlke v obci Dedinky.

Poplatok: 5 € vrátane studeného obeda. Kontakt: +421 918 476 701

TIP: Mapa všetkých turistických chodníkov

Mapu všetkých turistických chodníkov nájdete tu.

Veľmi užitočná interakvtívna mapa Slovenského raja sa nachádza aj na stránke www.mapaslovenskyraj.sk.

Poráčsky banícky chodník

Banícky chodník začína v rekreačnom stredisku Poráč Park a pokračuje dolinou smerom do obce Poráč, kde je možnosť výberu smeru trasy ako aj jednotlivých objektov na tomto baníckom chodníku.

Sprievodca po baníckom chodníku v Poráčskej doline a v okolí obce Poráč  na stiahnutie TU.                                                                                                                                                                                                                           

 

maskot