Nájdi si ubytovanie
Viac Menej

Skalolezenie

Terény na skalolezenie v Slovenskom raji a okolí:

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad (Tomašák) je rozsiahly vápencový skalný útvar, ktorý sa nachádza asi 2 km južne od obce Spišské Tomášovce. Jedná sa o cca 250 metrov širokú a 30 - 40 metrov vysokú skalnú stenu, ktorá je súčasťou stien kaňonu Prielom Hornádu. Jej centrálna terasa poskytuje návštevníkom veľmi pekné výhľady do údolia Hornádu a Bieleho potoka, a taktiež na Vysoké Tatry. 

Stena Tomašáku je orientovaná na juh, bežne sa na nej lezie od jari do jesene. Avšak za teplejších slnečných dní sa tam dá liezť aj v zime. Na Tomašáku nájdete cca 100 ciest rôznej obtiažnosti. Cesty sú zaistené fixnými istiacimi bodmi, preto sa väčšina lezcov zaobíde iba s expreskami. Väčšina z ciest sa dá liezť „na udicu“. Nákresy ciest je možné nájsť napríklad na tejto WEB stránke.

Tomášovský výhľad je prístupný po značenom turistickom chodníku z Čingova, kde je aj možnosť parkovania, ubytovania či stravovania. Lezci však najčastejšie parkujú v lokalite Ďurkovec, ktorá sa nachádza medzi rekreačnou oblasťou Čingov a obcou Spišské Tomášovce. Pri malom kameňolome je parkovisko, z ktorého sa stúpaním po veľkej lúke popri malých lyžiarskych vlekoch a ďalej lesom dostanete za cca 20 minút na Tomašák. Toto však nie je značená trasa, preto sa pred tým trocha zorientujte s pomocou mapy a Tomašák určite nájdete.

Stratená

Táto lezecká oblasť sa nachádza v južnej časti Slovenského raja medzi obcou Stratená a lokalitou Stratenská píla - v miestach, kde sa rieka Hnilec vlieva do priehrady Palcmanská maša. Lezecké možnosti sa nachádzajú priamo nad cestou nad ľavým brehom rieky Hnilec. Jedná sa o 20 – 50 m vysoké vápencové stienky a veže situované na juh, kde nájdete vyše dvadsiatky odistených lezeckých ciest. Toto čarovné miesto poskytuje v lete okrem lezenia aj ďalšie možnosti ako člnkovanie, či kúpanie v priehrade.

Prístup k tejto lezeckej oblasti je jednoduchý – dostanete sa k nej od obce Stratená, ak pôjdete dole popri toku rieky Hnilec asi 800 metrov. Parkovanie je možné v obci Stratená, veľmi obmedzené možnosti parkovania sú aj priamo pod lezeckými sektormi.

Dreveník

Dreveník je rozsiahly travertínový kopec susediaci s hradným bralom Spišského hradu. Nachádza sa medzi mestečkom Spišské podhradie a obcami Hodkovce a Žehra. Jedná sa o prírodné územie s unikátnou flórou, faunou, geologickými úkazmi a archeologickými lokalitami. Na juho-východnej časti kopca Dreveník sa nachádza travertínové skalné mestečko plné vežičiek a iných útvarov, zvané Raj. Na opačnej, teda severo-západnej časti kopca sa nachádza skalná roklina zvaná Peklo, ktorá je prístupná po chodníku vedúcom z Raja cez vrchol kopca Dreveník až po horný vchod do rokliny Peklo.

Na Dreveníku nájdete veľké množstvo kratších ciest rôznej obtiažnosti, pričom lezenie je povolené v oboch oblastiach Raj aj Peklo s určitými obmedzeniami. Zoznam lezeckých ciest a ďalšie podrobnejšie informácie je možné nájsť napríklad na nasledujúcich WEB stránkach:

http://www.lezec.sk/sprievodca-lezenia.php?oblast=59&PHPSESSID=anfgs84jfeojr22t5vf6ru92p3

http://www.james.sk/articles.asp?pageid=1&portal_id=1&id_dependency=7324

Dreveník je prístupný z viacerých smerov – najčastejšie peši z obce Hodkovce, ale aj zo Spišského podhradia, či pekným chodníkom od Spišského hradu.

Podlesok

V blízkosti rekreačnej oblasti Podlesok sa nachádza lezecká oblasť vo vápencových bralách na pravom brehu rieky Hornád - v mieste zvanom Hrdlo Hornádu, čo je vlastne začiatok kaňonu Prielom Hornádu. Dostanete sa tam z Podleska po modrej značke za cca 15 minút chôdze.

Jedná sa o malú lezeckú oblasť, kde nájdete iba cca 10 zaistených ciest rôznej obtiažnosti.

Horskí sprievodcovia:

Ste nároční turisti a chcete prejsť aj neprístupné trasy, prípadne vyskúšať skalolezenie? Kontaktujte horských vodcov Slovenského raja:

J. Jakubec (Hrabušice): +421 915 907 194
I. Korpalla (Dedinky): +421 904 814 818
V. Mucha (Podlesok): +421 903 233 987

Požičovňa horolezeckého vybavenia: Horolezecký klub ClimBeer Smižany, Adresa: Štefánikova 6.,  +421 903 756 183.

maskot