Nájdi si ubytovanie
Viac Menej

Šport a adrenalín

Cyklotrasy a cyklosprievodca

Trasa 1  Čingov/info - Podlesok cez Sp. Tomášovce
Trasa 2  Podlesok BUS - Kláštorisko a späť
Trasa 3  Pod Tomášovský výhľad
Trasa 4  Smižany - Čingov – Smižany
Trasa 5  Dobšiná – Palcmanská Maša

Cyklotrasy na mape *
Cyklosprievodca Južný Spiš *

* Materiál Cykloregión Spiš a Cyklosprievodca Južný Spiš slúži len pre potreby OOCR Slovenský raj a je možné ho požiť len pre vlastnú potrebu. Šírenie ďalšou tlačou (samostatne i ako súčasť nejakého propagačného materiálu) a akékoľvek ďalšie zverejňovanie cyklomapy, či cyklosprievodcu je možné len s písomným súhlasom OOCR SPIŠ, Nábrežie Hornádu č.14, 052 01 Spišská Nová Ves, info@spis-region.sk, www.spis-region.sk

Detailný popis trasy č.5 / Cyklotrasa 2712

Dobšiná – Tri Ruže – Námestie baníkov – Voniarky – Pod Čižmou – Dobšinská Maša –Palcmanská Maša

Dĺžka: 13,8 km
Náročnosť: šport – vyhradené pre horské bicykle
Farba: modrá
Priemerné stúpanie: 5 %

Cykloturistická trasa začína na križovatke pri vstupe do mesta Dobšiná pri pomníku SNP. Trasa pokračuje po hlavnej ceste pozdĺž celého mesta až k lokalite Lányiho Huta, pred ktorou sa stáča doľava a následne veľkým oblúkom obchádza celé údolie. Miernym stúpaním sa dostanete až po lokalitu Voniarky, kde sa trasa stretáva s  červenou turistickou značkou. Toto miesto je zároveň aj najvyšším bodom na cyklotrase, 924 m n. m.. Odtiaľto mierne klesá na križovatku s cestou prvej triedy č. 67, tzv. Pod Čižmou. Následne prechádza hlavnou cestou, smeruje dole na Dobšinskú Mašu a z nej pokračuje po hlavnej ceste až na Palcmanskú Mašu, kde je napojená na Hnileckú cyklomagistrálu.

Fotoalbum "Na bicykli v raji 2013"

nordic walking - zdravá severská chôdza

Nordic Walking

  • Páčia sa vám outdoorové aktivity?
  • Máte radi prírodu a prechádzky?
  • Chcete sa postarať o Vaše zdravie, športovú postavu, odbúrať stres a stretnúť správnych ľudí?

V Slovenskom raji sú pre Vás pripravené špeciálne trasy pre tento trendový typ chôdze s paličkami -  Nordic Walking.

V okolí obce Stratená sú novo vybudované 4 okurhy pre nordic walking v dĺžke od 4 do 12,6 km. Všetky trasy majú štart i cieľ v Stratenej a vedú cez Stratenský kaňon, Stratenskú pílu, po turistických trasách cez Malé a Veľké Zajfy, do obce Dedinky, i na Geravy. Konkrétne mapy a profily týchto trás nájdete na nižšie uvedených linkoch:

1. Stratená - Stratenský kaňon - Stratená

2. Stratená - Veľké a Malé Zajfy - Stratená

3. Stratená - Malé Zajfy - Stratená

4. Stratená - Dedinky - Geravy - Stratená

 

Značenie uvedených Nordic Walking trás bolo uskutočnené s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.    

     

 

Benefity Nordic Walkingu pre ľudské telo:

Nordic Walking zahŕňa pohyb viac ako 650 svalov (90%) v organizme, zlepšuje držanie tela, úľaví od bolestí chrbta, pomáha pri bolestiach kĺbov

Pravidelné lekcie napomáhajú pri:
- kardiovaskulárnych ochoreniach
- chorobách pohybového aparátu
- rehabilitácii pooperačných stavov pohybového aparátu
- neurologických chorobách (Parkinson, Skleróza Multiplex, Alzheimerova choroba)
- karcinóm prsníka-rekonvalescencii po operácii (lymfedém)

- liečbe diabetes 2.typu
- prevencii osteoporózy a artrózy
- lymfatickom systéme
- nadváhe
- zvýšenom cholesterole
- nízkej imunite
- liečbe astmy a alergií
- liečbe depresií
- odstraňovaní porúch učenia u detí

Jazda na koni, koči a agroturistika - Martin Oravec, Dobšinská Ľadová Jaskyňa

Martin Oravec Vám ponúka neopakovateľnú možnosť oddychu a relaxácie formou agroturistiky. Na výber máte viacero alternatív jazdy na koni a koči, ktoré prispôsobíme Vašim požiadavkám a jazdeckým schopnostiam. Príďte si užiť deň alebo celý víkend do Raja a utvrdiť sa v myšlienke „Najkrajší pohľad na svet je z konského chrbta“

Ponúkame:

  • vyhliadkové jazdy kočom po krásnej prírode Slovenského raja – 30 €/hod/koč
  • vodenie detí a začiatočníkov – od 5 €/30 min.
  • vychádzky do prírody – 10 €/hod.
  • viacdenné výlety s campovaním v prírode – 50 €/deň (len pre pokročilých)

Kontakt

Martin Oravec, Dobšinská Ľadová Jaskyňa 15, 049 71 Stratená
Tel.: +421 915 951 705
E-mail: kone.ladova@gmail.com

Ďalšie zariadenia s ponukou jazdou na koni nájdete v sekcii ŠPORT.

ACTIVE ZONA Slovenský raj

Ponúkame Vám stráviť aktívnu dovolenku v destinácii Slovenský raj.
Pre všetkých záujemcov o cykloturistiku sme pripravili sieť požičovní bicyklov v Slovenskom raji, kde si môžte bicykel požičať a odovzdať ho v ktorejkoľvek požičovni v rámci site ACTIVE ZONA.
Okrem toho môžte využiť služby jazdy na koni, objednať si let na ultralight-e prípadne využiť služby moto okruhu (jazdenia na motokárach) a paintballu.
To všetko v rámci ACTIVE ZONA Slovenský raj.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

    

 

Rybolov a člnkovanie – Palcmanská Maša

Vodná nádrž Palcmanská Maša (86 ha) patrí do pstruhových revírov. Povolenia sa predávajú ako denné, týždenné a sezónne lístky.

Kontakt na predajcov povolení na rybolov: Jozef Fabián: +421 918 711 542, Ján Ogurčák: +421 903 575 876

Rybolov v Slovenskom raji

Rybolov v Slovenskom raji je povolený v potoku Veľká Biela Voda a v riekach Hornád a Hnilec. Vyskytujú sa v nich pstruhy, jalce či sivone. Povolenie na rybolov si môžete zakúpiť v obchode Rybárske Centrum SNV na Zimnej ulici č.49 v SNV a v hoteli Čingov v Slovenskom raji.

Skalolezenie

Terény na skalolezenie v Slovenskom raji a okolí:

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad (Tomašák) je rozsiahly vápencový skalný útvar, ktorý sa nachádza asi 2 km južne od obce Spišské Tomášovce. Jedná sa o cca 250 metrov širokú a 30 - 40 metrov vysokú skalnú stenu, ktorá je súčasťou stien kaňonu Prielom Hornádu. Jej centrálna terasa poskytuje návštevníkom veľmi pekné výhľady do údolia Hornádu a Bieleho potoka, a taktiež na Vysoké Tatry. 

Stena Tomašáku je orientovaná na juh, bežne sa na nej lezie od jari do jesene. Avšak za teplejších slnečných dní sa tam dá liezť aj v zime. Na Tomašáku nájdete cca 100 ciest rôznej obtiažnosti. Cesty sú zaistené fixnými istiacimi bodmi, preto sa väčšina lezcov zaobíde iba s expreskami. Väčšina z ciest sa dá liezť „na udicu“. Nákresy ciest je možné nájsť napríklad na tejto WEB stránke.

Tomášovský výhľad je prístupný po značenom turistickom chodníku z Čingova, kde je aj možnosť parkovania, ubytovania či stravovania. Lezci však najčastejšie parkujú v lokalite Ďurkovec, ktorá sa nachádza medzi rekreačnou oblasťou Čingov a obcou Spišské Tomášovce. Pri malom kameňolome je parkovisko, z ktorého sa stúpaním po veľkej lúke popri malých lyžiarskych vlekoch a ďalej lesom dostanete za cca 20 minút na Tomašák. Toto však nie je značená trasa, preto sa pred tým trocha zorientujte s pomocou mapy a Tomašák určite nájdete.

Stratená

Táto lezecká oblasť sa nachádza v južnej časti Slovenského raja medzi obcou Stratená a lokalitou Stratenská píla - v miestach, kde sa rieka Hnilec vlieva do priehrady Palcmanská maša. Lezecké možnosti sa nachádzajú priamo nad cestou nad ľavým brehom rieky Hnilec. Jedná sa o 20 – 50 m vysoké vápencové stienky a veže situované na juh, kde nájdete vyše dvadsiatky odistených lezeckých ciest. Toto čarovné miesto poskytuje v lete okrem lezenia aj ďalšie možnosti ako člnkovanie, či kúpanie v priehrade.

Prístup k tejto lezeckej oblasti je jednoduchý – dostanete sa k nej od obce Stratená, ak pôjdete dole popri toku rieky Hnilec asi 800 metrov. Parkovanie je možné v obci Stratená, veľmi obmedzené možnosti parkovania sú aj priamo pod lezeckými sektormi.

Dreveník

Dreveník je rozsiahly travertínový kopec susediaci s hradným bralom Spišského hradu. Nachádza sa medzi mestečkom Spišské podhradie a obcami Hodkovce a Žehra. Jedná sa o prírodné územie s unikátnou flórou, faunou, geologickými úkazmi a archeologickými lokalitami. Na juho-východnej časti kopca Dreveník sa nachádza travertínové skalné mestečko plné vežičiek a iných útvarov, zvané Raj. Na opačnej, teda severo-západnej časti kopca sa nachádza skalná roklina zvaná Peklo, ktorá je prístupná po chodníku vedúcom z Raja cez vrchol kopca Dreveník až po horný vchod do rokliny Peklo.

Na Dreveníku nájdete veľké množstvo kratších ciest rôznej obtiažnosti, pričom lezenie je povolené v oboch oblastiach Raj aj Peklo s určitými obmedzeniami. Zoznam lezeckých ciest a ďalšie podrobnejšie informácie je možné nájsť napríklad na nasledujúcich WEB stránkach:

http://www.lezec.sk/sprievodca-lezenia.php?oblast=59&PHPSESSID=anfgs84jfeojr22t5vf6ru92p3

http://www.james.sk/articles.asp?pageid=1&portal_id=1&id_dependency=7324

Dreveník je prístupný z viacerých smerov – najčastejšie peši z obce Hodkovce, ale aj zo Spišského podhradia, či pekným chodníkom od Spišského hradu.

Podlesok

V blízkosti rekreačnej oblasti Podlesok sa nachádza lezecká oblasť vo vápencových bralách na pravom brehu rieky Hornád - v mieste zvanom Hrdlo Hornádu, čo je vlastne začiatok kaňonu Prielom Hornádu. Dostanete sa tam z Podleska po modrej značke za cca 15 minút chôdze.

Jedná sa o malú lezeckú oblasť, kde nájdete iba cca 10 zaistených ciest rôznej obtiažnosti.

Horskí sprievodcovia:

Ste nároční turisti a chcete prejsť aj neprístupné trasy, prípadne vyskúšať skalolezenie? Kontaktujte horských vodcov Slovenského raja:

J. Jakubec (Hrabušice): +421 915 907 194
I. Korpalla (Dedinky): +421 904 814 818
V. Mucha (Podlesok): +421 903 233 987

Požičovňa horolezeckého vybavenia: Horolezecký klub ClimBeer Smižany, Adresa: Štefánikova 6.,  +421 903 756 183.

Futbal a Beach volejbal - ihrisko Podlesok, Dedinky

Rezervujte si ihrisko pri Ranči Podlesok na t.č.: +421 905 961 341. Dedinky na t.č.: +421 905 756 788

Kone - Horský hotel Geravy – Dedinky Geravy

Hotel ponúka turistické vychádzky na koňoch do okolitej prírody s vyškoleným sprievodcom

a prechádzky na koňoch pre deti. Kontakt: +421 58 7981 179, www.geravy.com

Kone -  Salaš Malý Majer - Hrabušice

Salaš ponúka jazdeckú školu, vychádzky na bričke alebo saniach a skijöring.
Rekreačné jazdenie na koni: 15 €/hod, vodenie na londži: 12 €/hod,
vozenie detí: 5 €/15 min, jazdecká škola: 96 €/10 lekcií,
skijöring: 15 €/hod. Kontakt: objednávky na t.č.: +421 907 999 384, www.podlesok.com

Kone - Ranč pod Ostrou skalou (Stratená)

Jazdy na koňoch pre začiatočníkov aj pokročilých, pre náročnejších zákazníkov jedno aj viacdňové výlety v sedle koní s možnosťou táborenia v prírode. Jazda na koni: 14 €/hod, jazda na koči a saniach: 40 €/ hod. Kontakt: +421 911 298 208, www.ranc-ladova.sk

Lanový park Tarzania Ostrá skala

Je jednou z desiatich z radu TARZANIÍ na Slovensku. Nachádza sa 1,5 km od  Dobšinskej ľadovej jaskyni , v blízkosti Ranča Ostrá skala. Je postavená z 23 prekážok vo výške približne 5 až 7 m nad zemou. Čaká na Vás niekoľko fantastických lanoviek a niektoré naozaj vysoké prekážky. Jej súčasťou je aj trasa pre najmenších lezenia chtivých Tarzančekov, takže si tu prídu na svoje aj rodinky s deťmi.

Detská trasa: 4 € /30 minút , okruh pre dospelých: 9 €.
Otvárací čas: júl –august každý deň 10:00 -18:00, september so - ne : 10:00 - 16:00.

Kontakt:

Tel.: +421 902 900 263
E-mail: tarzania@m-fly.sk
Web stránka: www.tarzania.sk

Lanový park Monkeyland – Sp. Nová Ves

Spišská Nová Ves , Sadová ul., Tepličská cesta

Detská trasa 3,50 € na 30 minút, okruh pre dospelých 7 € na 60 minút .

Otvárací čas : jún - september denne: 09:00 - 19:00, apríl - máj a október: so - ne: 09:00 - 19:00 alebo rezervácie. www.monkeyland.sk

maskot