Nájdi si ubytovanie
Viac Menej

Špeciality regiónu

Dobšinská ľadová jaskyňa - Stratená, časť Dobšinská Ľadová Jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa

Národná prírodná pamiatka Dobšinská ľadová jaskyňa zaradená medzi pamiatky UNESCO je najnižšie položenou ľadovou jaskyňou na svete. Sprístupnená bola už v roku 1871 a elektrické osvetlenie v nej bolo zavedené onedlho nato, v roku 1887, čím sa stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Európe. Zaujímavosťou je, že objem ľadu v jaskyni predstavuje až 110 000 metrov kubických. V súčasnosti je pre verejnosť sprístupnený okruh dlhý 475 m, na ktorom treba prekonať až 500 schodov. Celá prehliadka trvá približne 30 minút. Ku jaskyni sa dostanete po kilometer dlhom náučnom chodníku vedúcom od Turistického informačného centra Dobšinská Ľadová Jaskyňa, s prevýšením 130 metrov. Jaskyňu môžete navštíviť každoročne od 15. mája do 30. septembra.

Otváracia doba: vstupy: 15.5. - 31.5.: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00,

jún – aug: každú hodinu 9:00 - 16:00, sep: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00. Pondelok zatvorené.

Vstupné: dospelí 8 €, študenti 7 €, deti 4 €, foto/video 10 €.

GPS súradnice: 48°52'25.1"N 20°18'10.0"E

 

Ferrata HZS Kyseľ

Od leta 2016 je v Slovenskom raji opäť prístupná roklina Kyseľ, formou zaistenej cesty, tzv. "ferraty". Roklina bola predtým 40 rokov uzavretá, kvôli následkom požiaru z roku 1976. Ferrata Horskej záchrannej služby Kyseľ je spôsobom sprístupnenia jedinečná spomedzi všetkých roklín Slovenského Raja a ponúka neopakovateľné dobrodružstvo uprostred nefalšovanej prírodnej divočiny.

Ferrata je otvorená každoročne od 15. júna do 31. októbra (v zime a na jar je uzavretá) a vzťahujú sa na ňu zvláštne pravidlá a podmienky pre výbavu turistu, ktoré je potrebné si pred jej návštevou preštudovať na webovej stránke Správy NP Slovenský raj.

Zo záveru ferratového úseku pokračujú ďalej dve štandardne sprístupnené vetvy rokliny – Veľký a Malý Kyseľ.

Zdroj foto: Správa NP Slovenský raj

Splav Prielomu Hornádu

Okrem Ferraty Kyseľ pre letnú sezónu v Slovenskom raji pribudla aj ďalšia novinka, a to Splav Prielomu Hornádu.

Možnosť splavovania tohto nádherného úseku vedúceho územím s najvyšším 5. ochrany prírody je od 1. mája do 31. októbra. Splav je možný iba pri výške hladiny rieky od 70 do 110 centimetrov (aktuálny stav si môžete skontrolovať tu) a denne môže úsek splaviť maximálne 70 plavidiel.

Bližšie pravidlá ku splavu Prielomu Hornádu nájdete na stránke Správy Národného Parku Slovenský raj.

Zdroj foto: www.slovenskyraj.eu

Zoologická záhrada Spišská Nová Ves

Pokiaľ meriate na Spiš cestu aj s Vašimi deťmi či vnúčatami, pozývame Vás stráviť chvíle plné zážitkov do Zoologickej záhrady v Spišskej Novej Vsi - jednej zo štyroch na Slovensku. Svoj domov tu má okolo 90 druhov zvieratiek v celkovom počte 300 jedincov. Medzi najatraktívnejšie patria zvieratá zapísané v Červenej knihe ohrozených zvierat - leopard škvrnitý, či tiger ussurijský. Areálu ZOO dominuje romantická vodná nádrž, na ktorej brehoch hniezdi aj voľne žijúce vtáctvo – husi, kačice či labute. Okrem toho tu môžete nájsť tiež mini-arborétum s tridsiatimi druhmi drevín, ako aj celoročne otvorený pavilón tropických živočíchov, Aquaterra. . Počas pobytu v ZOO sa Vaše ratolesti môžu vyblázniť na dvoch detských ihriskách i skákacom hrade. Doplniť energiu, či pomaškrtiť si spolu s nimi môžete v niekoľkých bufetoch s občerstvením, či v kaviarni a cukrárni Pohoda v areáli pavilónu Aquaterra.

Otváracia doba: v sezóne od 20.4. do 20.10. každý deň okrem pondelka: 10:00 - 18:00, jún: cez pracovné dni 9:00 - 18:00 hod., cez víkend 10:00 - 18:00 hod. 

Vstupné:

Rodinná vstupenka (2+2)

6,00 €

Dospelí

2,50 €

Študenti denného štúdia od 15 do 25 rokov
(po predložení dokladu o štúdiu)

2,00 €

Deti od 3 do 15 rokov

1,00 €

Dôchodcovia od 60 rokov a ZŤP dospelí 
(po predložení dokladu o ZŤP)

1,50 €

ZŤP deti 
(po predložení dokladu o ZŤP)

0,50 €

Deti do 3 rokov

ZADARMO

Vstupné do pavilónu Aquaterra (bez návštevy ZOO)

0,50 €

 

Adresa: Sadová 6, Spišská Nová Ves web: www.zoosnv.sk

 

Propagačné video ZOO Spišská Nová Ves tu!

 

 

Vláčikom telgártskymi tunelmi

Údolie Hrona od Červenej Skaly i údolie Hnilca v smere od Dediniek má značné stúpanie, preto sa stavba železnice stala jednou z najpozoruhodnejších stavieb v území. Unikátna špirálová Telgártska slučka dlhá asi 2,3 km vrátane tunela, prekonáva výškový rozdiel 31 m. Ďalšími vyhľadávanými technickými skvostmi na trati sú Telgártsky a Chmarošský viadukt. V tuneli pod vrcholom sedla Besník trať prechádza najvyššie položeným bodom spomedzi železničných tratí štandardného rozchodu na Slovensku. Na veľmi peknú cestu vlakom môžete nastúpiť v Dedinkách alebo v Telgárte (Dedinky - Telgárt 8:06, 16:03, Telgárt - Dedinky 7:31, 15:23).

Zejmarská roklina (turistický chodník)

Najkratšia a najmenej náročná tiesňava Slovenského raja. Trasa začína na Bielych Vodách, na konci poteší občerstvenie v horskom hoteli Geravy.

Kopanec (turistický chodník)

Sedlo s krásnym výhľadom do doliny výnimočné najvyššou koncentráciou rastlinných druhov na metri štvorcovom v strednej Európe. Jedinečná kombinácia výhľadov, rastlín a absolútneho ticha.

Cesta cez Kopanec

Cesta prechádza sedlom Kopanca, miestom s najväčšou biodiverzitou flóry v strednej Európe. Asfaltový povrch cesty vhodný najmä pre cyklistov.

maskot