Nájdi si ubytovanie
Viac Menej

Špeciality regiónu

Romantickou Suchou Belou na Kláštorisko (turistický chodník)

Z Podlesku náročným prechodom tiesňavou sa vám pri zdolávaní 40 m vysokých Misových vodopádov ľahko zatočí hlava. Najužšie miesto rokliny je zovreté vysokými skalnými bralami, za ktorými nasleduje Okienkový vodopád s romantickým skalným oknom. V závere čaká kartuziánsky kláštor z XIV. storočia.

Tomášovský výhľad na Vysoké Tatry (turistický chodník)

Nenáročný výstup zo Spišských Tomášoviec s veľkou odmenou na konci. Monumentálny výhľad na územie Slovenského raja a Vysokých Tatier.

Kláštorskou roklinou na Kláštorisko (turistický chodník)

Jednosmerná roklina prístupná len z prielomu Hornádu. Krátka a strmá roklina bohatá na vodopády. Najkrajšia trasa na Kláštorisko.

Roklina Veľký Sokol (turistický chodník)

Z Hrabušickej Píly jednou z najkrajších roklín Slovenského raja. Návrat červenou trasou do východiskovej pozície alebo na Podlesok. Fyzicky jedna z najnáročnejších roklín.

Najdivokejšia Sokolia roklina (turistický chodník)

Z Čingova nástup cez Tomášovský výhľad až do Sokolej rokliny. Najvyšší vodopád Slovenského raja - 70 metrov voľného pádu križovaný drevenými stupačkami. Vhodné len pre fyzicky zdatných turistov.

Tiesňavy (turistický chodník)

Krásna a nenáročná prechádzka. Zo Stratenej kaňonom cez otvorenú lúčnu krajinu až k Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Cesta na Gačovskú skalu (turistický chodník)

Cesta je prístupná len s horským vodcom. Z Dediniek cez vyhliadku na Gačovskej skale na Geravy a späť.

Cena túry s vodcom: 4 €/os. a 1 €/dieťa do 12 r.

Horského vodcu Vám zaistí Hotel Raj: +421 58 7981 213, prípadne využite služby Ivana Korpallu : + 421 904 814 818.

Modrou magistrálou prielomom Hornádu a cez Letanovský mlyn (turistický chodník)

Cesta prístupná obojsmerne po modrej značke medzi Podleskom a Čingovom. Adrenalínová cesta stupačkami ponad rieku Hornád. Nutnou výbavou je odolnosť voči strachu z výšok. Po ceste možnosť občerstvenia v bufete Pri Letanovskom mlyne (máj - sep: denne: 10:00 - 18:00).

Stratenský kaňon (turistický chodník)

Krátky romantický kaňonovitý úsek pôvodne slúžiaci ako cesta. Význam cesty sa stratil stavbou tunela. Vhodný pre cyklistov aj hendikepovaných.

Zejmarská roklina (turistický chodník)

Najkratšia a najmenej náročná tiesňava Slovenského raja. Trasa začína na Bielych Vodách, na konci poteší občerstvenie v horskom hoteli Geravy.

Havrania skala (turistický chodník)

Skala sa nachádza nad obcou Stratená. Priemerne náročná túra na vrchol s krásnym výhľadom. Neďaleko skaly vyviera Občasný prameň, po ktorom je pomenovaná obec Stratená.

Kopanec (turistický chodník)

Sedlo s krásnym výhľadom do doliny výnimočné najvyššou koncentráciou rastlinných druhov na metri štvorcovom v strednej Európe. Jedinečná kombinácia výhľadov, rastlín a absolútneho ticha.

Cyklotrasy a cyklosprievodca

Trasa 1  Čingov/info - Podlesok cez Sp. Tomášovce
Trasa 2  Podlesok BUS - Kláštorisko a späť
Trasa 3  Pod Tomášovský výhľad
Trasa 4  Smižany - Čingov – Smižany
Trasa 5  Dobšiná – Palcmanská Maša

Cyklotrasy na mape *
Cyklosprievodca Južný Spiš *

* Materiál Cykloregión Spiš a Cyklosprievodca Južný Spiš slúži len pre potreby OOCR Slovenský raj a je možné ho požiť len pre vlastnú potrebu. Šírenie ďalšou tlačou (samostatne i ako súčasť nejakého propagačného materiálu) a akékoľvek ďalšie zverejňovanie cyklomapy, či cyklosprievodcu je možné len s písomným súhlasom OOCR SPIŠ, Nábrežie Hornádu č.14, 052 01 Spišská Nová Ves, info@spis-region.sk, www.spis-region.sk

Detailný popis trasy č.5 / Cyklotrasa 2712

Dobšiná – Tri Ruže – Námestie baníkov – Voniarky – Pod Čižmou – Dobšinská Maša –Palcmanská Maša

Dĺžka: 13,8 km
Náročnosť: šport – vyhradené pre horské bicykle
Farba: modrá
Priemerné stúpanie: 5 %

Cykloturistická trasa začína na križovatke pri vstupe do mesta Dobšiná pri pomníku SNP. Trasa pokračuje po hlavnej ceste pozdĺž celého mesta až k lokalite Lányiho Huta, pred ktorou sa stáča doľava a následne veľkým oblúkom obchádza celé údolie. Miernym stúpaním sa dostanete až po lokalitu Voniarky, kde sa trasa stretáva s  červenou turistickou značkou. Toto miesto je zároveň aj najvyšším bodom na cyklotrase, 924 m n. m.. Odtiaľto mierne klesá na križovatku s cestou prvej triedy č. 67, tzv. Pod Čižmou. Následne prechádza hlavnou cestou, smeruje dole na Dobšinskú Mašu a z nej pokračuje po hlavnej ceste až na Palcmanskú Mašu, kde je napojená na Hnileckú cyklomagistrálu.

Fotoalbum "Na bicykli v raji 2013"

Tomášovská Belá

Romantický variant magistrálnej cesty, s náročnejším stúpaním uprostred. Cesta križuje drevenými stupačkami horský potok dotvárajúci jedinečnú atmosféru.

Cesta cez Kopanec

Cesta prechádza sedlom Kopanca, miestom s najväčšou biodiverzitou flóry v strednej Európe. Asfaltový povrch cesty vhodný najmä pre cyklistov.

nordic walking - zdravá severská chôdza

Nordic Walking

  • Páčia sa vám outdoorové aktivity?
  • Máte radi prírodu a prechádzky?
  • Chcete sa postarať o Vaše zdravie, športovú postavu, odbúrať stres a stretnúť správnych ľudí?

V Slovenskom raji sú pre Vás pripravené špeciálne trasy pre tento trendový typ chôdze s paličkami -  Nordic Walking.

V okolí obce Stratená sú novo vybudované 4 okurhy pre nordic walking v dĺžke od 4 do 12,6 km. Všetky trasy majú štart i cieľ v Stratenej a vedú cez Stratenský kaňon, Stratenskú pílu, po turistických trasách cez Malé a Veľké Zajfy, do obce Dedinky, i na Geravy. Konkrétne mapy a profily týchto trás nájdete na nižšie uvedených linkoch:

1. Stratená - Stratenský kaňon - Stratená

2. Stratená - Veľké a Malé Zajfy - Stratená

3. Stratená - Malé Zajfy - Stratená

4. Stratená - Dedinky - Geravy - Stratená

 

Značenie uvedených Nordic Walking trás bolo uskutočnené s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.    

     

 

Benefity Nordic Walkingu pre ľudské telo:

Nordic Walking zahŕňa pohyb viac ako 650 svalov (90%) v organizme, zlepšuje držanie tela, úľaví od bolestí chrbta, pomáha pri bolestiach kĺbov

Pravidelné lekcie napomáhajú pri:
- kardiovaskulárnych ochoreniach
- chorobách pohybového aparátu
- rehabilitácii pooperačných stavov pohybového aparátu
- neurologických chorobách (Parkinson, Skleróza Multiplex, Alzheimerova choroba)
- karcinóm prsníka-rekonvalescencii po operácii (lymfedém)

- liečbe diabetes 2.typu
- prevencii osteoporózy a artrózy
- lymfatickom systéme
- nadváhe
- zvýšenom cholesterole
- nízkej imunite
- liečbe astmy a alergií
- liečbe depresií
- odstraňovaní porúch učenia u detí

Dobšinská ľadová jaskyňa - Stratená, časť Dobšinská Ľadová Jaskyňa

Táto národná prírodná pamiatka zaradená medzi pamiatky UNESCO je najnižšie položená jaskyňa v Karpatoch a prvá elektricky osvetlená jaskyňa v Európe. Pre verejnosť je sprístupnený okruh dlhý 475 m, prehliadka trvá približne 30 min.

Otváracia doba: vstupy: 15.5. - 31.5.: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00,
jún – aug: každú hodinu 9:00 - 16:00, sep: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00. Pondelok zatvorené.
Vstupné: dospelí 7 €, študenti 6 €, deti 3,50 €, foto/video 10 €.

Vláčikom telgártskymi tunelmi

Údolie Hrona od Červenej Skaly má značné stúpanie, preto sa stavba železnice stala jednou z najpozoruhodnejších stavieb. Špirálová slučka v Telgárte dlhá asi 2,3 km prekonáva výškový rozdiel 31 m. Na veľmi peknú cestu vlakom môžete nastúpiť v Dedinkách alebo v Telgárte (Dedinky - Telgárt 8:23, 14:03, Telgárt - Dedinky 9:36, 15:48).

Ochutnávka vína v Spišskom ľudovom dome - SPIŠSKÉ ĽUDOVÉ KULTÚRNE CENTRUM SMIŽANY

Ochutnajte tradičné slovenské pokrmy a víno počas jedinečného zážitku degustácie v Spišskom kultúrnom dome nazývanom aj Soludus. Cena 29 € - poplatok zahŕňa zážitok spojený s ochutnávkou dvanástich odrôd vína značkových vinárstiev, teplé jedlo a pitie vína po dobu 3 hodín . Deti sa môžu tešiť na zážitok ochutnávky hroznovej šťavy. Skupina - min. 10 osôb, rezervácia min. 24 hodín vopred . Ubytovanie k dispozícii v dome SOLUDUS. Kontakt : Námestie M. Pajdušáka 6 , Smižany , tel : +421903 908 361, www.soludus.sk

Detské preliezky a kolotoč

Ak ste s deťmi ubytovaní v okolí Podlesku, vaše deti budú nadšené z Ranča Podlesok. Vy si zatiaľ môžete vychutnávať špeciality výbornej miestnej kuchyne.

 

Ferrata HZS Kyseľ

Od leta 2016 je v Slovenskom raji opäť prístupná roklina Kyseľ, formou zaistenej cesty, tzv. "ferraty". Roklina bola predtým 40 rokov uzavretá, kvôli následkom požiaru z roku 1976.

Ferrata Horskej záchrannej služby Kyseľ je spôsobom sprístupnenia jedinečná spomedzi všetkých roklín Slovenského Raja a ponúka neopakovateľné dobrodružstvo uprostred nefalšovanej prírodnej divočiny.

Ferrata je otvorená každoročne od 15. júna do 31. októbra (v zime a na jar je uzavretá) a vzťahujú sa na ňu zvláštne pravidlá a podmienky pre výbavu turistu, ktoré je potrebné si pred jej návštevou preštudovať na webovej stránke Správy NP Slovenský raj.

Zdroj foto: Správa NP Slovenský raj

Splav Prielomu Hornádu

Okrem Ferraty Kyseľ pre letnú sezónu v Slovenskom raji pribudla aj ďalšia novinka, a to Splav Prielomu Hornádu.

Možnosť splavovania tohto nádherného úseku vedúceho územím s najvyšším 5. ochrany prírody je od 1. mája do 31. októbra. Splav je možný iba pri výške hladiny rieky od 70 do 110 centimetrov (aktuálny stav si môžete skontrolovať tu) a denne môže úsek splaviť maximálne 70 plavidiel.

Bližšie pravidlá ku splavu Prielomu Hornádu nájdete na stránke Správy Národného Parku Slovenský raj.

Zdroj foto: www.slovenskyraj.eu

maskot